Да кастрирам ли котката/ кучето?

View Post

Защо е добре да се кастрират домашните любимци?

С еволюцията и опитомяването на дивите животни (котки и кучета) се променя техният хабитат (околна среда) и физиологични нужди. Инстинсктите за лов и възпроизвеждане са доста закърнели (започват да изчезват).
Човешката намеса в развъждането и селектиране на нови породи също е допринесла в голяма степен за появата на нови специфики в анатомията и физиологията на животинския организъм.
В следствие на това са се появили някои нови нужди, а други са отпаднали.
Кастрацията е един от тези примери.

Кастрацията на куче и кастрацията на котка намалява до 90% риска  от развитие на заболявания на половата система и 100% предпазва от нежелана бременност

При некастрирани котки все по-често се срещат заболявания на половата система като:

Пиометра (гнойно възпаление на матката)

Туморни образувания на матката, яйчниците и млечните жлези
Лъжлива (фалшива) бременност
Хормонален дисбаланс и ендокринни заболявания
Усложнения по време на бременност и раждане
Неспокойство по време на еструс
Свръхпопулация
Крипторхизъм, хиперплазия на простата и агресия  при мъжките индивиди. 

Има и някои вирусни заболявания, които се предават по полов път и кастрацията е превенция срещу тях също.

Пиометра при котка; кастрация на котка; cat sterilisation, cat pyometra

Кога е добре да се случи кастрацията?

При мъжките и женските котки половата зрялост настъпва по различно време и се характеризира с различни физиологични и поведенчески прояви.
Нормално женските котки се разгонват 2 пъти в годината. Както и при хората, само в този период настъпва овулация и може да се осъществи заплождане.
Всяко разговнване извън тази норма говори за някакъв проблем.  
Мъжките котки не проявяват признаци на еструс. За разлика от женските, мъжките са винаги готови да осъществят полов акт и заплождане. 
Половата зрялост при женските котки за първи път може да настъпи около 5-6 месечна възраст

 

Може ли да се кастрира животно по време на разгонване? ( Еструс)

По време разгонване размерите на матката и кръвносните ѝ съдове са увеличени многократно.
Това увеличава рисковете от кръвотечение по време на самата операция, съответно увеличават и риска от инфекция.
Времето за възстановяване на тъканите и организма след операция се удължава.
Ето защо е препоръчително да НЕ се извършва кастрация по време на разгонване.
Необходимо е да се изчака известно време, за да се възстановят тъканите и чак тогава да се планира кастрация. 
Има състояния, при които е наложащо кастрирането дори и по време на разгонване, но винаги трябва да е съобразено с конкретната ситуация и да е консултирано с ветеринарен лекар

Какво представлява процедурата по кастриране?

Съществуват два вида кастрация при женските индивиди – такава, при която се отстраняват лапароскопски само яйчниците и такава, при която се отстраняват яйчниците и матката. В България по-често срещана е втората интервенция.
Това е рутинна коремна операция, при която се ползва пълна анестезия
След кастрацията домашният любимец остава за 24-часово наблюдение.

При мъжките индивиди се отстраняват тестисите от скроталната торба и самата хирургична интервенция е по-проста в сравнение с тази при женските индивиди. 

Какво трябва да знаем преди операцията?

Първото нещо, което трябва да направите е да се обадите и да си запазите час в клиниката. 
Преди  операцията животното трябва да бъде поставено на 24 часова диета – да не се предлага храна. 
Първоначално се прави цялостен преглед, след което се пускат кръвни изследвания (пълна кръвна картина и биохимичен анализ на кръвта). При необходимост се назначават и допълнителни изследвания и тестове по преценка на ветеринарния лекар. 
Това се прави с цел намаляване на рисковете от самата анестезия и хирургичната интервенция.
Много често на пръв поглед здрави животни имат скрити заболявания, които увеличават рисковете от анестезия и хирургия. 

Колко трае възстановителния период след кастрацията?

На практика непосредствено след операцията животните са на крака
След операция на всяко животно се поставя противовъзпалително обезболяващо и антибиотик. 
Животните остават под лекарско наблюдение до следващия ден, след което се изписват във вида и състоянието, в които са доведени. 
В зависимост от вида на операцията се преценява дали се назначава терапия за в къщи.
След всяка кастрация се поставя интрадермален (козметичен) шев с биоразградими конци. При него конците не се виждат и се резорбират (няма нужда от сваляне, след това).
При някои животни е необходимо носенето на предпазна яка в домашни условия, поради засилено желание за близане на раната, което би могло да доведе до разкъсване на шевовете и инфекция.

Ами ако нещо се обърка?

Кастрацията е рутинна хирургична интервенция, при която усложненията са рядкост, когато се извършва при подходящи клинични условия и от опитен екип.
Като всяка операция рисковете са свързани най-вече със самата анестезия.
Ето защо е необходимо да се направят всички необходими изследвания и преглед на животното преди каквато и да е манипулация. 

Какво трябва да се промени в грижите за животното след това?

Кастрираните животни често отключват склонност към натрупване на мазнини, в резултат от хормоналния дисбаланс и промените в метаболизма си. В такива случаи е добре да се премине към храни за кастрирани животни, като на пазара има изобилие от разновидности.

Коронавирусна инфекция при котките – Feline coronavirus – Опасна ли е за хората?

View Post

Коронавирусната инфекция при котките е широко разпространено, силно заразно заболяване, което целогодишно се среща по нашите географски ширини. Вирусът е устойчив в околната среда, като той може да издържи до 6-7 седмици извън гостоприемника. Котките могат да се заразят, като погълнат заразени фекални маси през устата или чрез вдишване на заразени частици. Вирусът може да бъде предаван от майката на малките.

Инфекцията протича най-често с гастроентерит, който се изразява в повръщане, диария, отказ от храна и общо отпаднало състояние.

Корона вирусът може да предизвика и друго заболяване при котките, а именно FIP – котешки инфекциозен перитонит. Симптомите се наблюдават до година от срещата на котката с вируса. Инфекциозният перитонит протича в две форми при котките – мокра и суха. При мократа се наблюдава събиране на течност в коремната кухина, гръдния кош или перикарда. В следствие на това се наблюдава подуване на корема, затруднено дишане и влошено общо състояние. При сухата се наблюдава треска, ленивост, намален апетит, затруднено дишане и изменения в ретината на окото. За съжаление и при двете форми смъртността е висока и лечението не винаги дава резултат.

CORONA VIRUS

Диагностицирането става посредством бързи серологични тестове, които могат да бъдат извършени на място в почти всяка ветеринарна клиника.

Силно препоръчваме изследването на котки, които са прибрани от улицата, преди те да бъдат събрани с други котки. За този вирус при животните все още няма ваксина.

 

КОТЕШКИЯ КОРОНА ВИРУС Е ВИДОВО СПЕЦИФИЧЕН т.е. нашите любимци не могат да ни заразят с него

 

Паразити в очите?! Но как?

View Post

Често възпалението на очите при домашните животни се дължи на паразити – Thelazia spp.

Паразити в очите

Thelazia callipeada в окото на наш пациент

Това са кръгли червеи, които могат да се открият в конюнктивалният сак, слъзните канали или под клепачите. Паразитите са с размери от 7-19 мм и се движат със спираловидни движения. Тези паразити могат да се срещат при кучета, котки, лисици, вълци, зайци.

Причина за това състояние са мухи от вида Musca spp. и Fannia spp., които са междинен гостоприемник за паразита и заразява с ларви окото, докато се хранят с очни секрети.

Клиничните признаци са: засилено сълзене на очите, конюнктивит, зачервяване, язви на роговиците и др.

Лечението при такива случаи трябва да се случва под ветеринарномедицински контрол!

Като превенция и профилактика се препоръчва редовно обезпаразитяване с препарати с репелентно действие!

Парвовирусна инфекция при кучетата

View Post


Загрижен стопанин : Кученцето ми е омърлушено, отказва да се храни, повръща и има кървава диария. Трябва ли да се притеснявам?


Една от най-често срещаните причини за подобни състояния, при подрастващите кученца е Парвовирусната инфекция, известна още като Парвовироза. Заболяването се причинява от ДНК вирус от сем. Parvoviridae. Представлява ентерит с остро начало и висока смъртност. Заразяването се случва, чрез поемане на инфектиран материал (фекалии, заразена храна, контакт с болни животни)

Кучешкият парвовирус предизвиква две клинично различни болестни форми – миокардит и ентерит. Миокардит се установява най-често при кученца на 4-8 седмична възраст, чиито майки не са били ваксинирани. При тези случаи внезапната смърт е най-висока. При ентеритната форма инкубационният период е от 5 до 14 дни. Наблюдава се загуба на апетит и летаргия. Най-често, като първи симптоми се проявяват чести повръщания, като след около 48 часа се появява и диария, която може да бъде примесена с кръв, поради силното възпаление на чревната лигавица.


Загрижен стопанин: Как да му помогна?


При поява на подобни симптоми непременно трябва да се потърси ветеринарномедицинска помощ. Диагнозата не може да бъде поставена на базата само на клинични симптоми, поради възможността те да бъдат сходни с други клинични състояния, като погълнато чуждо тяло, различни паразитози и др. За тази цел в клинични условия могат да бъдат направени специфични ELIZA тестове на фекална проба от вашето кученце, с което да се докаже наличие на антигени на този вирус.

Ваксини при куче
Положителен ELIZA тест за парвовироза


Загрижен стопанин: Мога ли да лекувам сам кученцето си вкъщи?


Прилагането на каквито и да е медикаменти, без те да са предписани от ветеринарен лекар би могло да бъде пагубно за кученцето. При това заболяване, състоянието на пациента се приема, като спешно и предполага хоспитализация, където да му бъде прилагана венозна терапия с електролитни разтвори и ветеринарномедицински препарати. За тази цел повечето ветеринарни клиники имат специално оборудвани и изолирани стационарни помещения, където заразноболните животни се настаняват и лекуват при специални мерки за дезинфекция поради факта, че те излъчват заболяването и са опасни за другите животни.


Загрижен стопанин: Кученцето ми ще се оправи ли?


Парвовирусната инфекция е много тежко заболяване, при което има висок процент на смъртните случаи. Възстановяването на пациента зависи от това, кога е установено заболяването, как се повлиява от терапията, степента на дехидратация и много други показатели, които могат да се следят само в клинична среда, от специалисти ветеринарни лекари. От изключителна важност е ежедневният мониторинг на кръвните показатели ( пълна кръвна картина и биохимичен анализ)


Загрижен стопанин: Как да предпазим кученцата си от такива заболявания?


Спазването на началните ваксинални схеми при бебета кученца и отглеждането в изолация до 2 седмици след поставянето на третата ваксина от поредицата, намалява драстично риска от заразяване с парвовироза. Редовните консултации при вашият ветеринарен лекар, също биха спестили много проблеми свързани със здравословното състояние на вашите домашни любимци.


Загрижен стопанин: Опасно ли е за хората?

Не. От парвовирусната инфекция боледуват само кучетата.

Внимание! Дирофилариоза!

Внимание! Дирофилариоза!View Post

Дирофилария (сърдечен глист)

Дирофилариозата е живото застрашаващото паразитно заболяване при кучетата, което се разпространява от комари. Възрастните форми на паразитите живеят в дясното предсърдие и белодробната артерия на гостоприемника. Това предизвиква сърдечна недостатъчност и евентуално смърт. Заболяването се диагностицира все по-често в нашата страна, като най-застрашени са животни в близост до водоеми.

Симптоми

Паразитите предизвикват възпаление и удебеляване на стените на кръвоносните съдове. В резултат на това, кучето може да развие сърдечна недостатъчност, която може да причини смърт. Наблюдава се хронична кашлица придружена от затруднено дишане, особено по време на физическо натоварване. Заболяването започва безсимптомно. Дирофилариите могат да запушат кръвоносен съд и да предизвикат белодробна тромбоемболия.
Диагноза се поставя с помощта на експресни антиген тестове, които дават значителна точност или ехокардиография.

Лечение

Животни заразени с дирофилариоза могат да бъдат лекувани. Стойността на лечението често е непосилна за повечето хора. Обикновено заболяването се диагностицира в късен стадий в който риска от внезапна смърт е много висок. Самото лечение на заболяванетто също може да доведе до смърт на пациента. В повечето случаи лечението продължава около 90 дни в които отглеждането и грижите за животното с дирофилариоза са специфични и изискват повече време.
Препоръчваме да се прави профилактика за дирофилария ежемесечно, като трябва да се консултирате с ветеринар!

Профилактика

Най-добрият начин да предпазите вашия любимец е превенцията! Тя може да бъде извършва

на, като ежемесечно се прилагат обезпаразитяващи препарати, които засягат дирофиларията. Такива са NexGard Spectra, Milprazon, Advocate и др. Другият начин за намаляване на риска от заразяване е прилагането на обезпаразитяващи препарати с репелентен ефект – Advantix, Frontline Triact, Vectra 3D, Foresto и др. Въпреки ежемесечната профилактика, препоръчително е да се прави кръвен тест всяка година.